banner32
banner33
banner31

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuş, 2. TDT Tarım Bakanları toplantısına katıldı

27 Eylül 2023 Çarşamba 11:38
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuş, 2. TDT Tarım Bakanları toplantısına katıldı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, 2. Türk Devletleri Teşkilatı’nın Tarım Bakanlar toplantısına katılarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sürdürülebilir doğal kaynakların yönetimini sağlayacak, tarım sektöründeki rekabetçiliği artırma ve kırsal alanlarda yaşayan toplumun yaşam koşullarının iyileştirilmesine olanak sağlayacak birçok stratejik hedef belirlendiğini vurguladı. 

Türk Devletleri Teşkilatı’nın 2. Tarım Bakanları toplantısında, gözlemci olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil etmekten onur duyduğunu dile getiren Çavuş, “başta bizleri konuk eden ev sahibi Azerbaycan Cumhuriyetine ve bizlere bu fırsat yaratan siz değerli üyelere teşekkürlerimizi devletim adına iletiyorum.” dedi.

Üye devletlerin öncülüğünde öne çıkan çeşitli konularda hem devletlerarası hem de özel sektör tarafından geliştirilmesi hedeflenen işbirliği konusunda yapılacak yeni açılımların Teşkilat’ın daha da güçlenmesini sağlayacağını kaydeden Çavuş, KKTC tarım sektörü hakkında yapmış olduğu detaylı bilgilendirmeyle tarımın, ülke için çok önemli olduğunu belirtti.

Çavuş, “tüm dünyada olduğu gibi küresel iklim değişiklikleri nedeni ile büyük kuraklık yaşanan ülkemize Türkiye'den  suyun gelmesi ile tarımsal üretimin önemi daha da artmıştır. Ülkemiz asrın projesi olarak tabir edilen su temin projesi ile yıllık 75 milyon m3 içme ve kullanma suyuna ulaşmıştır.” dedi.

Çavuş, ülkemiz açısından, sürdürülebilir doğal kaynakların yönetimini sağlayacak, tarım sektöründeki rekabetçiliği artırma ve kırsal alanlarda yaşayan toplumun yaşam koşullarının iyileştirilmesine olanak sağlayacak birçok stratejik hedefin de belirlendiğini vurguladı.

Türk Devletleri Teşkilatına üye ve gözlemci devletler arasında bazı hususlarda işbirliği yapılabileceğine dikkat çeken Çavuş, gerek araştırma enstitülerinde gerekse üniversiteler arası araştırma ve geliştirme alanlarında ortak projeler yürütülmesi, master ve doktora öğrencilerinin bu çalışmalar kapsamında tezlerini yürütmesi, ithalat ve ihracat imkanlarının geliştirilerek yeni olanakların ve basitleştirilmiş ortak standartların belirlenmesi, özel ürünlerin tedariği konusunda ortak bir mutabakata varılması, üreticilerin finansmana daha kolay ulaşabilmesi için ortak çalışmalar yapılması, daha kaliteli, verimli, etkin, sürdürülebilir bir tarım için dijitalleşme ve ileri, modern tarım tekniklerinin tarımda kullanımının yaygınlaştırılması, uzmanlar ve çiftçiler için ortak eğitim-yayım programlarının düzenlenmesi, bilgi paylaşımının sağlanması, güvenli gıda arzında  ortak antlaşmaların yapılması ve izlenebilirliğin sağlanması, üye ve gözlemci ülkeler arası güvenli tohuma ulaşımın sağlanması, hayvan ıslahı konularında çalışmalar yapılması, iklim değişikliğinin tarım sistemlerimiz üzerindeki etkilerini azaltmak için alınabilecek önlemler
gibi konularda işbirliğinin güçlendirilmesinin en büyük temenni olduğunu kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.