banner32
banner33
banner31

Özersay: “Zaten Hak Olan Şeyler Lütuf Gibi Sunulmak İsteniyor”

29 Ağustos 2023 Salı 09:00
Özersay: “Zaten Hak Olan Şeyler Lütuf Gibi Sunulmak İsteniyor”

Halkın Partisi Genel Başkanı ve Dışişleri eski Bakanı Kudret Özersay Kıbrıs Rum lideri Hristodulidis tarafından hayata geçirileceği duyurulan ve Kıbrıslı Türklere dönük olacağı söylenen tek yanlı güven yaratıcı önlemlere dair değerlendirmelerde bulunarak Cumhurbaşkanlığını ülkedeki siyasi parti yetkililerini acilen toplantıya çağırmaya ve bu konularda alınması gereken tedbirler konusunda görüş alış verişinde bulunmaya davet etti. Özersay açıklamasında bu söylenenlerin bir kısmının zaten hak olan şeylerin insanlara lütufmuş gibi sunulduğunu, öte yandan özellikle eşlerin ve karma evliliklerden olan çocukların vatandaşlıklarıyla ilgili olarak keyfi kısıtlamalar konulmaya çalışıldığını vurguladı. HP lideri Kudret Özersay acilen tedbir düşünülmez ve bu adımlar atılırsa Kıbrıslı Türklerin güneydeki devlete entegre edilmesi yani osmosis sürecinin hızlanabileceği uyarısını da yaptı.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ZATEN HAK OLAN ŞEYLER LÜTUF GİBİ SUNULMAK İSTENİYOR”

“Kıbrıs Rum liderliğinin Kıbrıslı Türklere dönük olarak tek yanlı “güven yaratıcı önlem” adı altında bazı açılımlar yapacağı hem kendisi tarafından dile getirildi hem de Rum basınına yansıdı. Bu adımlar atılır mı, o gün geldiğinde kapsamı ve içeriği ne olur şimdiden kestirmek güç. Ancak;

  1. Basına yansıdığı kadarıyla bu adımlara bakıldığında bir bölümünün zaten insanların HAKKI olan şeylerin onlara bir LÜTUF gibi sunulmaya çalışıldığı görülmektedir;
  2. Üstelik kimisi bugün AB üyesi kabul edilen ama Kıbrıslı Rumların kontrolünde olan güney Kıbrıs’ın iç hukukundan, kimisi de genel insan haklarından kaynaklanan bu hakların KEYFİ şekilde sınırlandırılacağı mesajı da verilmektedir;
  3. Bu adımların yürürlüğe konulup konulmayacağı konusunda “Pile’deki gelişmelerin belirleyici olacağı”, çünkü son başkanlık seçimlerinde Hristodulidis’e destek veren kilise ve bazı siyasi partilerin bundan rahatsızlık duydukları da satır aralarında vurgulanmaktadır.
  4. Belli ki Kıbrıs Rum liderliği bu konuları da değerlendirmek üzere 1 Eylül’de Rum Ulusal Konsey’ini topluyor.”

“TEDBİR ALINMAZSA OSMOSİS SÜRECİNİN ÖNÜ AÇILIR”

Özersay tarafından yapılan açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi: “Peki bizim Cumhurbaşkanlığımız siyasi parti yetkililerini ve/veya bu konularda katkı sağlayabilecek olan isimleri bir araya getirecek bir veya birkaç toplantı yapmayı düşünüyor mu? Görüş alış verişinde bulunarak bu olası adımlara ve özellikle de yetişmiş iş gücünün, sağlık ve benzeri temel hizmetlerin karşılanmasının, genel anlamda ekonominin ve vatandaşların aidiyet duygusunun güney Kıbrıs’a kaymasını önlemek için geç kalmadan bir adım atmayı düşünüyor mu?

Bu türden açılımların fayda sağlayabilmesi için samimiyetle yapılması, dengeli ilerlemesi, bizim de bu dengeyi sağlayabilecek bazı tedbirler almamız şarttır. Aksi halde kayıtsızlık hali Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Rum devletine dönüşen Kıbrıs Cumhuriyeti’ne entegre edilmesini, yani bir dönem “osmosis” olarak tarif edilen ve korkulan sürecin yaşanmasını hızlandıracaktır. Özetle Cumhurbaşkanlığı iş işten geçmeden, geç kalmadan bu konularda katkı koyabilecek kişilere ve kurumlara, geçmişte olduğu gibi özellikle de siyasi partilere acilen danışmalıdır diye düşünüyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.