banner32
banner33
banner31

Özersay: “Bu İstihdamlarla Binlerce Gencimize Haksızlık Ediliyor”

04 Eylül 2023 Pazartesi 08:57
Özersay: “Bu İstihdamlarla Binlerce Gencimize Haksızlık Ediliyor”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay meşruiyeti tartışmalı olan UBP-DP-YDP hükümetinin son dönemde önce ara seçim arifesinde onlarca kişiyi sınavsız ve münhalsiz olarak, geçici işçi adı altında partizanca işe aldığını, bu amaçla koalisyonun ortağı üç siyasi parti arasında sayı pazarlıkları yapıldığını, ardından son yapılan Elektrik Kurumu sınavının önce iptal edilmesi daha sonra da son derece şaibeli bir sınavın yapılmasıyla yine partizanca işe alımlar yaptığını, şimdi de partililere çalışma dairesinde işsizlik kaydı yaptırtarak yeni bir geçici işçi alım hamlesi yapılıyor olduğunu vurguladı ve “bu şekilde haksız ve fırsat eşitliğini yerle bir eden istihdamlarla binlerce gencimize büyük bir haksızlık yapılıyor, devlet adeta çökertiliyor” dedi. Özersay “Meclis’te kalmayı tercih eden muhalefet ise bu hükümetin sona ermesi için bir adım atmak yerine ülkenin avuçlarımızın arasından kayıp gitmesine maalesef seyirci kalıyor” ifadelerini kullandı. HP lideri açıklamasında “herkesin anlaması gereken bir şey var, bu hükümetin devamına müsaade edersek önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde taş taş üstünde kalmayacak, ortada devlet diye bir şey bırakmayacaklar, o zaman da ülke yönetimine talip olmanın anlamı kalmayacak çünkü ortada yönetecek bir devlet kalmayacak. Meclis’te oturup kalan, bu hükümetin istifa ettirilmesi için o koltuklardan kalkma ya da varsa başka bir yoldan bu hükümeti istifaya zorlama yönünde karar almayan CTP’nin bu açıdan sırtında büyük bir sorumluluk vardır” ifadelerini kullandı.

HP lideri Kudret Özersay açıklamasında ayrıca “devleti sevdiğini, devlete inandığını söyleyenlerin devletin içini boşaltmak adeta insanları devletten soğutmak için ellerinden geleni yapıyor olduklarını görmektir en acı olan ve bu en yaman çelişkidir” dedi.

YANDAŞLARINA LİSTE VERDİLER

Özersay açıklamasında “kendi partililerine Çalışma Dairesi’ne gidip işsizlik kaydı yaptırmaya yönlendiriyor ve insanların eline işe başlayabilmeleri için hangi belgeleri almaları gerektiğini belirten listeler veriyorlar” ifadelerini kullandı. Ülkede başvurabilecek durumda olan herkesin haberdar olmasını sağlayacak şekilde duyuru çıkılması yerine duyurusuz, münhalsiz ve sınavsız şekilde yeni bir partizanca işe alım dalgası başlatmak üzere olduklarını iddia eden Halkın Partisi lideri Özersay “Çalışma Dairesinin farklı bölgelerindeki birimlerine başvurular patlamış durumda, liyakatla değil kendilerine ve partilerine olan sadakatla istihdam yapmaya devam ediyorlar. Bu türden yaklaşımlar zaten çok yıpranmış olan kamu bürokrasisini tamamen bitirecek, bu kafayla devlet diye bir yapı bırakmayacaklar” ifadelerini kullandı. “Bu ülkede yaşayan diğer gençler bu memleketin evladı değil mi? Fırsat eşitliği sağlayıp sınavla herkese bu şansı tanımak gerekirken bu partizanca yaklaşımlarla bu ülkeye en büyük kötülük yapılıyor ve ülkenin gençlerini kendi ülkelerinden soğutuyorlar” dedi.

“ARA SEÇİMDEN ÖNCE DE BÖYLE YAPMIŞLARDI”

HP lideri Özersay “bu gayrimeşru hükümet ara seçimden önce de seçim yasaklarının süresini CTP ile birlikte kısalttıktan sonra bunu da fırsat bilerek hemen seçim öncesinde partizanca sınavsız ve münhalsiz istihdamlar yapmıştı. Hatta UBP,DP ve YDP rakamları kendi aralarında paylaşmışlardı. Devleti gerçekten seven ve savunan kimse bunu bu ülkeye, bu devlete yapmaz. O nedenle bu ülkeye, bu devlete gerçekten inanıyorlar mı, gerçekten sahip mi çıkıyorlar yoksa bu devlet bizim partimizindir diyerek parti devleti mi yaratmaya çalışıyorlar herkes bunu çok iyi düşünmelidir” dedi.

“ENGELLİ BİREYLERİN AĞZINA BİR PARMAK BAL SÜRDÜLER AMA…”

Özersay açıklamasında devamla “Gayrimeşru hükümetin birinci kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen basın toplantısında yıl sonuna kadar 50 engelli bireyin devlette istihdam edileceği açıklanmış ve ülkemizdeki engelli bireylerin ağzına bir parmak bal sürülmüştü. Sonradan bu konuda engelli dernekleriyle istişare edilmediği, Başbakanlığın Çalışma Dairesi’nden herhangi bir kayıtlı engelli listesi konusunda liste istemediği ve kendi bildikleri gibi muhtemelen de belirli kriterlere göre değil yine partizanca istihdam yapma yoluna gidecekleri yani mevcut haksızlıklara yeni haksızlıklar ekleyecekleri ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. Özersay “engelliler konusundaki açıklama muhtemelen o dönemde seçim öncesinde yapacakları sınavsız ve partizanca istihdamlara gelecek tepkileri yatıştırmak için yapılmıştı ve eğer bu 50 kişilik istihdamı yapacaklarsa da yine adil yapmayacaklar, bunu da yine yandaş istihdamına dönüştürecekler” dedi.

“KIB-TEK SINAVINA DA ŞAİBE KARIŞTIRDILAR”

Halkın Partisi Genel Başkanı Özersay açıklamasında “tüm bunlar yetmezmiş gibi son dönemde Elektrik Kurumu sınavının önce şaibe iddiaları nedeniyle iptal edildiğini, son olarak da Halkın Partisi Enerji Komitesi Başkanı ve MYO üyesi Yusuf Avcıoğlu’nun kamuoyunun dikkatine getirdiği üzere pek çok açıdan şaibeli bir sınav yaparak kendi yandaşlarını işe almaya çalıştıklarını görüyoruz. Herkesin anlaması gereken bir şey var, bu hükümetin devamına müsaade edersek önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde taş taş üstünde kalmayacak, ortada devlet diye bir şey bırakmayacaklar, o zaman da ülke yönetimine talip olmanın anlamı kalmayacak çünkü ortada yönetecek bir devlet kalmayacak. Meclis’te oturup kalan, bu hükümetin istifa ettirilmesi için o koltuklardan kalkma ya da varsa başka bir yoldan bu hükümeti istifaya zorlama yönünde karar almayan CTP’nin bu açıdan sırtında büyük bir sorumluluk vardır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.