banner32
banner33
banner31

Halkın Partisi: “Ara Seçime Katılmak Gayrimeşruluğa Göz Yummaktır”

09 Mayıs 2023 Salı 21:07
Halkın Partisi: “Ara Seçime Katılmak Gayrimeşruluğa Göz Yummaktır”

Halkın Partisi tarafından yapılan açıklamada “Halk iradesi yok sayılarak bir yıl önce meşruiyeti tartışmalı bir hükümet olan UBP-DP-YDP hükümeti kurulmuş ve ülke demokrasisine müdahale edilmiştir. Müdahale ile kurdurulan CTP-ÖRP hükümeti örneğinde de görüldüğü üzere Meclis’te oturup kalmanın, Meclis içinde olağan şekilde muhalefet yapmanın aslında herhangi bir şeyi engelleyemeyeceği, muhalefetin daha da etkisizleştirilmesi sonucunu ortaya çıkaracağı son bir yılda yaşayarak görülmüştür. Bu durumu sineye çekmek, sanki normal yollardan kurulan bir hükümet varmış gibi yapmak, Meclis’te Halkın aleyhine her şey yapılırken bu gayrimeşru hükümeti istifaya zorlayacak adımlar atmak yerine Meclis’te oturup kalmak ne kadar yanlışsa, bu demokrasi ayıbını örtmek ve gayrimeşruluğu gizlemek için o vekil koltuğunu doldurmaya dönük bir ara seçime katılmak da en az o kadar yanlıştır” denildi. Açıklamada “Devletin varlığını ve bağımsızlığını korumak için yemin eden bir milletvekili bu türden müdahaleler ile gayrimeşru hükümetler kurulmasına sesini çıkarmalı, o koltuklarda oturup kalmamalıdır. Ülkedeki gayrimeşruluğun görünür olmasını, herkesin gözünün içine sokulmasını sağlayan yani bir anlamda turnusol kağıdı etkisi yaratan sine-i millet kararına rağmen ara seçime katılmak ülkenin hiçbir sorununu çözmeyeceği gibi sadece bu gayrimeşruluğa göz yummak anlamını taşıyacaktır” denildi. 
Halkın Partisi ülkenin ihtiyacının bir ara seçim değil bir erken seçim olduğunu ve Halkın Partisi’nin yapılacak ilk erken seçime katılacağını vurgulayarak “bu demokrasi ayıbını örtme gayretiyle yapılmak istenen tek vekil için ara seçime katılmayacağını” vurgulayarak muhalefet partilerine de “bu gayrimeşruluğa göz yummayın” çağrısı yaptı.
 

“UBP KOLTUKTA KALMAK İÇİN MÜDAHALEYE ‘EYVALLAH’ DEMİŞ, MUHALEFET DE BUNA GÖZ YUMMUŞTUR” 

Halkın Partisi’nden yapılan açıklamada “sırf hükümet olmak, Başbakan ve Bakan olmak, özetle koltukta kalmak için maalesef müdahale ile hükümet kurulmasına özellikle UBP ve ortakları DP ile YDP ‘eyvallah’ demişlerdir. Oysa buna evet diyen vekiller milletvekilliği yeminindeki bağımsızlık andına aykırı davranmışlardır. Devletin varlığını ve bağımsızlığını korumak için yemin eden bir milletvekili bu türden müdahaleler karşısında sesini çıkarmalı, o koltuklarda oturup kalmamalıdır. UBP halk iradesine müdahale edilmesinin bir aracı haline gelerek aslında ülkedeki pek çok kişinin siyasetten tamamen soğumasına sebebiyet vermiş, sandıktan çıkan sonucu anlamsızlaştırıp insanları sandığa da küstürmüştür. Geçen bir yıllık sürede Meclis’te sanki normal yollardan kurulan meşru bir hükümet varmış gibi Meclis’teki muhalefet de bu gayrimeşruluğa göz yummuştur. Şimdi de ara seçim kararını oybirliği ile alarak ve bir koltuğun doldurulması için aday göstererek maalesef muhalefet yine bu duruma göz yummakta ve parçası olmaktadır” denildi. 

“HALKIN PARTİSİ HERKESİN ‘YANLIŞTIR’ DEDİĞİ BU ARA SEÇİME DEĞİL GENEL SEÇİME KATILACAKTIR”

Halkın Partisi açıklamasında “geçmişte nasıl ki CTP-TKP ve YDP sine-i millet kararı alıp Meclis’ten çekildiklerinde sonradan yapılan ara seçime katılmamışlardı, Halkın Partisi de demokrasi ayıbını örtmek için bir vekil koltuğu için yapılacak ara seçime katılmayacaktır” denildi. Buraya aday olacak olan herkesin elini vicdanına koyup bu koltuğun neden boşaltıldığını ve sembolik anlamını kendi kendine sorması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada “şu anda gerek UBP, DP ve YDP gerekse CTP ile Meclis dışındaki siyasi partilerin bir bölümü bu ara seçimin ‘yanlış’ olduğunu hep bir ağızdan dillendirmektedirler. Özetle Halkın Partisi herkesin yanlış olduğunu açıkça kabul ettiği bu ara seçime üstelik de sine-i millet kararı alarak kendisinin boşaltmış olduğu bu koltuğa aday olarak katılması söz konusu değildir. Halkın Partisi ara seçime değil ilk genel seçime katılacaktır. Kaldı ki yaşanacak olası siyasi gelişmeler neticesinde bu ara seçimin iptal edilmesi ve bir erken seçim kararı alınması ihtimali üzerinde de durulmalıdır. Ülke için zararın neresinden dönülürse kardır” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.